Rīgas plānošanas reģions projekta POWERYOUTH ietvaros aicina ekspertus piedalīties jauniešu energokopienu sadarbības grupas veidošanā
Rīgas plānošanas reģions starptautiskā projekta POWERYOUTH ietvaros veido sadarbības grupu Latvijā, kas veicinās jauniešus iesaistīties energokopienu veidošanā. Grupā aicināti piedalīties dažādu jomu speciālisti – politikas veidotāji, esošu energokopienu dalībnieki, zaļās enerģijas uzņēmumi, mācībspēki un pašvaldības, kas varētu sniegt savu atbalstu, zināšanas un padomu jauniešiem par energokopienām, AER izmantošanu un līdzdalību.
Projekta mērķis ir iedrošināt jauniešus vecumā no 15 līdz 18 gadiem iesaistīties energokopienu izveidē un darbībā, lai sekmētu Latvijas mērķi enerģijas pārejai uz atjaunīgajiem resursiem. Jaunieši ir nākotnes politikas un dzīvesveida veidotāji, tāpēc ir svarīga to iesaiste pēc iespējas agrākā vecumā.
 
POWERYOUTH īstenos piecus pilotprojektus Eiropas Savienības valstīs: Grieķijā, Portugālē, Latvijā, Austrijā un Polijā. Šajos pilotprojektos tiks izveidotas desmit jauniešu energokopienas, kuru mērķis ir iesaistīt kā biedrus vismaz 1000 jauniešu un ieinteresētās puses. Projekts palīdzēs jauniešiem attīstīt līderības prasmes, kas ir svarīgi, lai iedvesmotu citus pārejai uz ilgtspējīgu enerģētiku un tam atbilstošu dzīvesveidu. 
 
Projekta ietvaros svarīgi ir gūt izpratni par izaicinājumiem un šķēršļiem, tostarp juridiskiem ierobežojumiem, enerģētikas sektorā, kā arī iesaistīt jauniešus lēmumu pieņemšanas procesos. Izmantojot šo iniciatīvu, Rīgas plānošanas reģiona kā projekta partnera Latvijā mērķis ir izstrādāt instrumentu kopumu, kas veicinās jaunatnes iespēju līdzdarboties energokopienās, tālāk jau daloties ar pieredzi un labās prakses stāstiem citās Eiropas valstīs.
 
Sadarbības grupas dalībnieku uzdevums būs dalīties ar savu kā ekspertu skatījumu, sniegt tehniskās zināšanas, piedalīties koprades pasākumos, izpētīt un veicināt sinerģiju ar citām līdzīgām iniciatīvām, kā arī piedalīties kapacitātes stiprināšanas programmā. Katrs grupas dalībnieks parakstīs apņemšanos par iesaisti sadarbības grupā.
 
Energokopienas ir sadarbības formāts atjaunīgās enerģijas ražošanai un izmantošanai vietējā līmenī, iesaistoties vairākiem dalībniekiem. Lai gan energokopienu vēl nav daudz, tās ir būtisks energosistēmas dalībnieks, kura loma nākotnē pieaugs. Atbalsts energokopienām ir viens no Eiropas Savienības enerģētikas politikas mērķiem. Pamata regulējums energokopienām stājās spēkā 2023.gada 1.janvārī, stājoties spēkā grozījumiem Enerģētikas likumā un Elektroenerģijas tirgus likumā. Tomēr līdz to reālai darbībai ir jāveic vēl pietiekami daudz sagatavošanās darbi.
 
Šogad Rīgas plānošanas reģions kopā ar partneriem uzsāka projektu POWERYOUTH, kura mērķis ir iesaistīt jauniešus aktīvai dalībai energokopienu veidošanā Eiropā, tostarp reģionā. Lai parādītu, ka arī jaunieši var ietekmēt lēmumus, nākotnes attīstību un ir līdzatbildīgi par lēmumu pieņemšanu un procesiem, projektā tiek plānots mobilizēt jaunatnes organizācijas un vietējās iestādes, lai galvenās ieinteresētās personas kopīgi darbotos.
 
Par projektu
 
Projekta kopējais LIFE programmas finansējums projektam ir 1,499,997 EUR. Projektā ir iesaistīti 9 partneri: SingularLogic (vadošais, Grieķija), Atēnu valsts tehniskā universitāte (Grieķija), Pilsētu tīkls ilgtspējīgai attīstībai (Grieķija), Enerģētikas aģentūra Porto – AdEPorto, (Grieķija), Eiropas enerģijas kopiena OurPower (Austrija), Polijas pašvaldību asociācija ENERGIE CITES TĪKLS (Polija), ALDA – Eiropas vietējās demokrātijas asociācija (Francija), Rīgas plānošanas reģions, YES-Europe – Jaunie līderi enerģētikas un ilgtspējības jomā) (Šveice, asociētie partneri).
Projekts tiks īstenots līdz 2026.gada beigām, un projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu.
Papildus informācija par projektu pieejama šeit.
 
Kontaktinformācija:
Maija Bebre,
Projekta vadītāja 
Rīgas plānošanas reģionā
maija.bebre@rpr.gov.lv, tālr. 28665571
Par šī ieraksta saturu pilnībā ir atbildīgs Rīgas plānošanas reģions un tas nekādā veidā nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības vai CINEA uzskatus